Νέα τμήματα γνωριμίας με την Γαλλική & την Γερμανική Γλώσσα για τους μαθητές Δ’ & Ε’ Δημοτικού.

Kαλωσορίζουμε τους μικρούς μαθητές Δ’ & Ε’ Δημοτικού στον συναρπαστικό κόσμο της Γερμανικής & της Γαλλικής Γλώσσας!

• Νέα τμήματα γνωριμίας με την Γερμανική & την Γαλλική Γλώσσα για τους μαθητές τάξεων Δ’ & Ε’ Δημοτικού.
  • Διάρκεια: 2.5 μήνες, 20 Μαρτίου έως 15 Ιουνίου.
  • Συμβολικά δίδακτρα (σύνολο): 15 ευρώ ανά γλώσσα.
  • Τμήματα ολιγομελή – περιορισμένος αριθμός μαθητών.
  • Πρόγραμμα: 1  ώρα/εβδομάδα (online διδασκαλία και δια ζώσης μόλις το επιτρέψουν οι συνθήκες).
  • Δυνατότητα επιλογής ταυτόχρονης παρακολούθησης Γερμανικής και Γαλλικής (1+1 ώρες).

• EΝΗΜΕΡΩΣΗ – ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ:
  • Τ.23210 52915 (καθημερινά 10:00 – 13:00 & 17:00 – 21:00, Σάββατο 10:00 – 13:00)
  • Στις γραμματείες των εκπαιδευτηρίων 1.Rozis Κερασούντος 13 (κοντά στην Αστυνομία) & Rozis Σεβαστείας 3 (κοντά στην Λαϊκή Αγορά).
  • Facebook messenger

Οι γονείς θα ενημερωθούν τηλεφωνικώς και μέσω email για την ακριβή μέρα και ώρα έναρξης του κάθε τμήματος, καθώς και για τον τρόπο σύνδεσης μέσω της πλατφόρμας Zoom.

Τα παιδιά σήμερα γίνονται δέκτες γλωσσικών ερεθισμάτων από πολύ μικρή ηλικία και μπορούν να ανταποκριθούν στην εκμάθηση 2 ξένων γλωσσών. Διδάσκονται την γλώσσα συμμετέχοντας ενεργά στο μάθημα, με την καθηγήτρια να τους παροτρύνει να μιλήσουν από την πρώτη μέρα στην τάξη. Είναι ωραίο να μιλάμε δύο ξένες γλώσσες!

Μαθαίνουμε 2 ξένες γλώσσες σε υψηλό επίπεδο.

Το ισορροπημένο πρόγραμμα σπουδών & διδάκτρων των εκπαιδευτηρίων Rozis διευκολύνει την εκμάθηση των 2 ξένων γλωσσών, (Αγγλικής & Γερμανικής – Αγγλικής & Γαλλικής) θέτοντας τον πρώτο στόχο  -πιστοποίηση γλωσσικού επιπέδου Β1 Γερμανικής & Β1 Γαλλικής- σε μόλις 4 χρόνια.

Τον ερχόμενο Σεπτέμβριο, οι μαθητές που επιθυμούν να εγγραφούν στην πρώτη χρονιά Γερμανικής ή Γαλλικής Γλώσσας θα παρακολουθήσουν δίωρο πρόγραμμα/εβδομάδα, σε διαφορετικές μέρες και ώρες από το πρόγραμμα της Αγγλικής Γλώσσας.

Κάθε χρόνο, οι μαθητές Γαλλικής Γλώσσας των εκπαιδευτηρίων Rozis, γλωσσικού επιπέδου Β1-Β2-Γ1 συμμετέχουν στην Ετήσια Μαθητική Συνάντηση Δημόσιου Λόγου στην Γαλλική Γλώσσα, «CONSEIL DES JEUNES CITOYENS – Συμβούλιο Νέων Πολιτών» που διοργανώνει το Ελληνο-Γαλλικό Κολλέγιο ΔΕΛΑΣΑΛ στην Θεσσαλονίκη. Είναι ο μοναδικός διαγωνισμός στην Ελλάδα για την ρητορική στην Γαλλική Γλώσσα και δίνει την ευκαιρία σε μαθητές να παρουσιάσουν τις θέσεις τους σε επίκαιρα θέματα της αστικής ζωής.
.

Τα εκπαιδευτήρια Rozis σε συνεργασία με το Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας του Πανεπιστημίου STADT-KREFELD της Γερμανίας,  διοργανώνουν εκπαιδευτική εκδρομή για τους μαθητές των τάξεων επιπέδου Β2 & Γ1, με στόχο την γνωριμία με τον Γερμανικό Πολιτισμό και την αποκλειστική χρήση της Γερμανικής Γλώσσας με μαθητές από όλο τον Κόσμο.

Γερμανικά ή Γαλλικά;

Είναι το δίλημμα γονέων και μαθητών που επιθυμούν να ξεκινήσουν την εκμάθηση της δεύτερης ξένης γλώσσας στην Δ΄ ή Ε’ Δημοτικού. Στα εκπαιδευτήρια Rozis δίνουμε την ευκαιρία στους μαθητές να γνωρίσουν στα νέα τμήματα γνωριμίας -δίχως πίεση χρόνου- και τις 2 γλώσσες, να τις ακούσουν και να τις μιλήσουν, πριν την τελική επιλογή τους.

ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΑΛΛΙΚΑ

Περισσότεροι από 220 εκατομμύρια άνθρωποι ομιλούν την Γαλλική Γλώσσα σε όλο τον κόσμο.

Η Γαλλική Γλώσσα είναι η μοναδική γλώσσα -μαζί με την Αγγλική- που διδάσκεται στα σχολεία σε όλες τις χώρες του κόσμου.

Η Γαλλική είναι η επίσημη γλώσσα στον Καναδά, την Ελβετία, το Βέλγιο και σε αρκετές χώρες της Αφρικής.

Η Γαλλική είναι η Γλώσσα του πολιτισμού, της μαγειρικής, της μόδας, του θεάτρου, των τεχνών και της αρχιτεκτονικής.

Η Γαλλική Γλώσσα είναι ευχάριστη να την μαθαίνεις, είναι ωραία να την ακούς και το Παρίσι μοναδική πόλη για να ζεις!

ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ

H Γερμανική Γλώσσα ομιλείται ως μητρική από 120 εκατομμύρια σε όλο τον κόσμο.

Η Γερμανία είναι η 3η μεγαλύτερη οικονομία παγκοσμίως.

Η Γερμανική Γλώσσα είναι η επίσημη γλώσσα στην Αυστρία, την Ελβετία, το Λιχτενστάιν και το Λουξεμβούργο.

Η Γερμανική Γλώσσα είναι η γλώσσα της τεχνολογίας, της μηχανικής, της φιλοσοφίας, της κλασσικής μουσικής.

Οι Γερμανικές ιστοσελίδες είναι οι περισσότερες παγκοσμίως καθώς το επέκταμα .de (deutschland) είναι το δεύτερο πιο δημοφιλές μετά από το .com.

Η Γερμανική και η Αγγλική Γλώσσα έχουν κοινές ρίζες, όπως και οι λαοί τους.