Γαλλικά ή Γερμανικά; Νέα τμήματα γνωριμίας με τις 2 γλώσσες για τους μαθητές Δ’ & Ε’ Δημ.

• Νέα τμήματα γνωριμίας με την Γερμανική & Γαλλική Γλώσσα για τους μαθητές Δ’ & Ε Δημοτικού.
  • Διάρκεια: 3 μήνες, αρχές Μαρτίου – αρχές Ιουνίου.
  • Πρόγραμμα: 1 ώρα/εβδομάδα ανά γλώσσα.
  • Δυνατότητα επιλογής ταυτόχρονης παρακολούθησης Γερμανικής και Γαλλικής γλώσσα στο τρίμηνο πρόγραμμα (1+1 ώρες).
  • Συμβολικά μηνιαία δίδακτρα: €5 (πέντε ευρώ) ανά γλώσσα.
  • Πληροφορίες στις γραμματείες των εκπαιδευτηρίων Rozis Κερασούντος 13 (έναντι 8ου – 25ου Δημ. Σχολείου) & Rozis Σεβαστείας 3 (κοντά στην Λαϊκή Αγορά).
  • Τ.23210 52915 καθημερινά 10:00 – 13:00 & 17:00 – 21:00

Γερμανικά ή Γαλλικά;

Είναι το δίλημμα γονέων και μαθητών που επιθυμούν να ξεκινήσουν την εκμάθηση της δεύτερης ξένης γλώσσα στην Δ΄ή Ε’ Δημοτικού. Στα εκπαιδευτήρια Rozis δίνουμε την ευκαιρία στους μαθητές να γνωρίσουν -δίχως πίεση χρόνου- και τις 2 γλώσσες, να τις ακούσουν και να τις μιλήσουν, πριν την τελική επιλογή τους.

Είναι σημαντικό να αγαπήσουν την ξένη γλώσσα πριν αποφασίσουν να την μάθουν. Το ισορροπημένο πρόγραμμα σπουδών & διδάκτρων των εκπαιδευτηρίων Rozis ενθαρρύνει την εκμάθηση των 2 ξένων γλωσσών, (Αγγλικής & Γερμανικής – Αγγλικής & Γαλλικής) θέτοντας τον πρώτο στόχο  -την πιστοποίηση γλωσσικού επιπέδου Β1 Γερμανικής & Β1 Γαλλικής- σε μόλις 4 χρόνια.

Τον Σεπτέμβριο, οι μαθητές που επιθυμούν να εγγραφούν στην πρώτη χρονιά Γερμανικής ή Γαλλικής Γλώσσας θα παρακολουθήσουν δίωρο πρόγραμμα/εβδομάδα, σε διαφορετικές μέρες και ώρες από το πρόγραμμα της Αγγλικής Γλώσσας.

Είναι ωραίο να μιλάμε δύο ξένες γλώσσες! Μπορούμε!

Θέλω να μάθω Γαλλικά.

• Περισσότεροι από 220 εκατομμύρια άνθρωποι ομιλούν την Γαλλική Γλώσσα σε όλο τον κόσμο.
  • Η Γαλλική Γλώσσα είναι η μοναδική γλώσσα -μαζί με την Αγγλική- που διδάσκεται στα σχολεία σε όλες τις χώρες του κόσμου.
  • Η Γαλλική είναι η επίσημη γλώσσα στον Καναδά, την Ελβετία, το Βέλγιο και σε αρκετές χώρες της Αφρικής.
  • Η Γαλλική είναι η Γλώσσα του πολιτισμού, της μαγειρικής, της μόδας, του θεάτρου, των τεχνών και της αρχιτεκτονικής.
  • Η Γαλλική Γλώσσα είναι ευχάριστη να την μαθαίνεις, είναι ωραία να την ακούς και το Παρίσι μοναδική πόλη για να ζεις.

θέλω να μάθω Γερμανικά.

• H Γερμανική Γλώσσα ομιλείται ως μητρική από 120 εκατομμύρια σε όλο τον κόσμο.
  • Η Γερμανία είναι η 3η μεγαλύτερη οικονομία παγκοσμίως.
  • Η Γερμανική Γλώσσα είναι η επίσημη γλώσσα στην Αυστρία, την Ελβετία, το Λιχτενστάιν, την Ελβετία και το Λουξεμβούργο.
  • Η Γερμανική Γλώσσα είναι η γλώσσα της τεχνολογίας, της μηχανικής, της φιλοσοφίας, της κλασσικής μουσικής.
  • Οι Γερμανικές ιστοσελίδες είναι οι περισσότερες παγκοσμίως καθώς το επέκταμα .de (deutschland) είναι το δεύτερο πιο δημοφιλές μετά από το .com.
  • Η Γερμανική και η Αγγλική Γλώσσα έχουν κοινές ρίζες, όπως και οι λαοί τους.
Comments are closed.