ROZIS Student Debate: oι μαθητές Proficiency επιχειρηματολογούν στην Αγγλική Γλώσσα.

Την Δευτέρα 3 Φεβρουαρίου στο εκπαιδευτήριο Rozis Σεβαστείας 3, πραγματοποιήθηκε ο Μαθητικός Διαγωνισμός Επιχειρηματολογίας και Αντιλογίας (Student Debate), με την συμμετοχή μαθητών των τάξεων Rozis Proficiency. Το θέμα του φετινού διαγωνισμού ήταν η Κλιματική Αλλαγή και ο τίτλος “Climate Change – A man made or physical phenomenon?”.

2 ομάδες μαθητών αντέκρουσαν με τα επιχειρήματα τους η μια την άλλη, θέλοντας να τεκμηριώσουν την θέση τους αν και κατά πόσο η κλιματική αλλαγή οφείλεται στην ανθρώπινη παρέμβαση ή είναι ένα φυσικό φαινόμενο που συμβαίνει κατά χρονικά διαστήματα στον πλανήτη μας.

Ενδιαφέρουσες και επιστημονικά τεκμηριωμένες οι απόψεις από όλους τους μαθητές που είχαν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν την Αγγλική Γλώσσα στο υψηλότερο επίπεδο και να πραγματοποιήσουν διεξοδική έρευνα σε διαδίκτυο και άλλες πηγές. Η χαρά της συμμετοχής στον Διαγωνισμό αποτυπώθηκε στον ρυθμό της συζήτησης, στο νεανικό ενθουσιασμό και την επιθυμία των παιδιών να μιλήσουν σωστά Αγγλικά υποστηρίζοντας με σθένος τα επιχειρήματα τους.

Το μαθητικό Debate παρακολούθησαν οι γονείς των μαθητών που συμμετείχαν σε αυτό, έχοντας σχηματίσει εικόνα, για την ποιότητα της διδασκαλίας και της ευχέρειας του λόγου των μαθητών. Ήταν μια μοναδική ευκαιρία να ακούσουν τα παιδιά τους να μιλάνε Αγγλικά και να παίρνουν μέρος σε συζήτηση εκτός τάξης.

Tο Student Debate των εκπαιδευτηρίων Rozis έχει μόνο νικητές καθώς δίνει την ευκαιρία στους μαθητές να συνειδητοποιήσουν την σημασία της επικοινωνίας στην Αγγλική και τα σημαντικά οφέλη της, πέρα από εξετάσεις και πιστοποιητικά γλωσσομάθειας. Οι μαθητές μπορούν να μιλήσουν με αυτοπεποίθηση και να αποδείξουν πως ξέρουν να χρησιμοποιούν την γλώσσα στο υψηλότερο επίπεδο.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, στην καθηγήτρια Αγγλικών Mrs Jackie Foley για την προετοιμασία και τον συντονισμό του Student Debate, και σε όλη την ομάδα καθηγητών Rozis που συνέβαλλε τα μέγιστα στο ταξίδι της γνώσης των μαθητών, από τις Junior τάξεις έως και το επίπεδο Proficiency.