Rozis Cinema 2018-19. Eκπαιδευτικές προβολές ταινιών.

Η κινηματογραφική σεζόν 2018-19 ξεκινά με αγαπημένες ξενόγλωσσες ταινίες, επιλεγμένες για όλα τα επίπεδα γλωσσομάθειας και με στόχο την καλύτερη εξάσκηση και κατανόηση της Αγγλικής-Γερμανικής-Γαλλικής Γλώσσας.Η ταινία είναι ένα από τα σημαντικότερα εργαλεία εκμάθησης της γλώσσας και η προβολή της σε περιβάλλον τάξης είναι ίσως το πιο απολαυστικό μάθημα για μικρούς και μεγάλους μαθητές.Οι εκπαιδευτικές προβολές θα πραγματοποιούνται δυο φορές το μήνα, ημέρα Σάββατο (πρωινές ώρες) και θα απευθύνονται κάθε φορά σε συγκεκριμένες τάξεις.

Οι γενικές προβολές αγαπημένων ταινιών απευθύνονται σε όλους τους μαθητές.Οι προβολές θα πραγματοποιούνται στις αίθουσες εκδηλώσεων των δυο εκπαιδευτηρίων Rozis, σε μεγάλο κινηματογραφικό πανί με την χρήση projector. Πραγματική εμπειρία cinema!

Οι μαθητές εξασκούν όλες τις δεξιότητες κατά την διάρκεια της ταινίας:• Ακούν “πραγματικούς” διαλόγους & εκφράσεις στην Αγγλική που διαδραματίζονται σε “πραγματικές συνθήκες” κατά την διάρκεια της ταινίας. Το αυτί εξοικειώνεται με την συγκεκριμένη μορφή της γλώσσας, ο μαθητής αρχίζει να κατανοεί περισσότερα και καλύτερα.• Βλέπουν τους ξένους υπότιτλους και συνδυάζουν αυτόματα τον προφορικό με τον γραπτό λόγο κατανοώντας καλύτερα λέξεις, φράσεις, ορθογραφία και γραμματικά φαινόμενα.• Απομνημονεύουν ευκολότερα φράσεις μέσα από ταινίες και μπορούν να παράγουν απλό ή σύνθετο λόγο με μεγαλύτερη άνεση και αυτοπεποίθηση.• Τα πολλαπλά ερεθίσματα και η φυσική ροή του λόγου στις ταινίες δημιουργεί ένα περιβάλλον επικοινωνίας το οποίο μπορεί να συγκριθεί μόνο με την φυσική παρουσία μας σε μια άλλη χώρα.

Εκπαιδευτικές προβολές ταινιών. Οι περισσότερες ταινίες θα προβάλλονται στην ξένη γλώσσα και με ξένους υπότιτλους.Στις μικρές Junior τάξεις Αγγλικής οι προβολές θα πραγματοποιούνται στην Αγγλική Γλώσσα και με ελληνικούς υπότιτλους.Κατά την διάρκεια ή και στο τέλος της ταινίας οι μαθητές θα μπορούν να συμμετέχουν σε μικρής διάρκειας βιωματικές δραστηριότητες γλώσσας σχετικές με την ταινία και υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας.Τις προβολές μπορούν να παρακολουθούν και οι φίλοι των μαθητών των εκπαιδευτηρίων Rozis.

Καλή κινηματογραφική σεζόν!!!