ROZIS: Εκπαιδευτική εκδρομή στην Γερμανία.

7ήμερη εκπαιδευτική εκδρομή (6 διανυκτερεύσεις) στην πόλη Krefeld σε συνεργασία με το Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας του Πανεπιστημίου Stadt-Krefeld.

Προτεινόμενη περίοδος: Τέλος Ιουνίου – αρχές Ιουλίου 2020.

Απευθείας πτήσεις: Θεσσαλονίκη (SKG) – Dusseldorf International Airport (DUS) – Θεσσαλονίκη (SKG).

Διάρκεια πτήσης: 2 ώρες 45 λεπτά.

1 group 8-10 μαθητών με συνοδεία καθηγητή.

για τους μαθητές Γερμανικής Γλώσσας των εκπαιδευτηρίων ROZIS

Αγαπητοί γονείς/μαθητές,

Τα εκπαιδευτήρια Rozis διοργανώνουν εκπαιδευτική εκδρομή 7 ημερών (6 διανυκτερεύσεις) στην όμορφη πόλη Krefeld της Γερμανίας στις όχθες του Ρήνου, η οποία βρίσκεται κοντά στην πόλη και το Διεθνές αεροδρόμιο του Ντίσελντορφ.

Η εκδρομή αποτελεί την αρχή μιας νέας συνεργασίας των εκπαιδευτηρίων Rozis με το Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας του Πανεπιστημίου StadtKrefeld και έχει ως στόχο την ευρύτερη εξοικείωση των μαθητών με την Γερμανική γλώσσα και τον πολιτισμό.

Κάθε καλοκαίρι μαθητές από όλο τον Κόσμο φιλοξενούνται στους χώρους του Πανεπιστημίου και λαμβάνουν μέρος σε ένα εξαιρετικό πρόγραμμα δραστηριοτήτων (SUMMER CAMP) που συνδυάζει την ψυχαγωγία με την γνώση, με μαθήματα, δραστηριότητες & επισκέψεις σε σημεία ενδιαφέροντος της περιοχής.

Περιλαμβάνει καθημερινά πρωινά βιωματικά μαθήματα (4 ώρες) Γερμανικής Γλώσσας από τους καθηγητές του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας του Πανεπιστημίου.

Επιθυμία μας είναι οι μαθητές να μιλήσουν την Γερμανική στο φυσικό της περιβάλλον και να αποκτήσουν την απαραίτητη αυτοπεποίθηση στην χρήση της γλώσσας, μέσα από μια σειρά βιωματικών μαθημάτων και δραστηριοτήτων.

Καθημερινά μετά το τέλος των πρωινών μαθημάτων, οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να επισκεφτούν μουσεία, γκαλερί, Μεσαιωνικά κτίρια, τον Ζωολογικό Κήπο και άλλα σημεία ενδιαφέροντος στην περιοχή τα οποία μας προτείνει το Πανεπιστήμιο. Επίσης μπορούμε να διοργανώσουμε ημερησία εκδρομή στην πόλη του Ντίσελντορφ, η οποία απέχει μόνο 20 χλμ από το Krefeld.

Στο Πανεπιστήμιο Stadt-Krefeld θα μας υποδεχθεί η Υπεύθυνη του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας του Πανεπιστημίου, κ.Χουρδάκη Χριστίνα, καθηγήτρια επί σειρά ετών στα εκπαιδευτήρια Rozis.

Διαμονή μαθητών σε σπίτι με οικογένεια: 1η επιλογή.

Το Πανεπιστήμιο StadtKrefeld συνεργάζεται με οικογένειες της πόλης, οι οποίες είναι πιστοποιημένες από το Πανεπιστήμιο στην φιλοξενία των μαθητών –από όλο τον Κόσμο- στις οικίες τους. Η συγκεκριμένη επιλογή είναι η καλύτερη για τα παιδιά καθώς θα έχουν την ευκαιρία να εξασκήσουν την Γερμανική Γλώσσα σε πραγματικές συνθήκες,  με τα μέλη της οικογένειας και τα παιδιά τους. Μια ευκαιρία για νέες φιλίες!

Οι ώρες που θα βρίσκονται τα παιδιά στο σπίτι θα είναι λίγες καθώς το καθημερινό πρόγραμμα θα είναι γεμάτο από ενδιαφέρουσες δραστηριότητες.

Διαμονή μαθητών σε ξενοδοχείο 3-4 αστέρων στην πόλη Krefeld: 2η επιλογή.

Το ακριβές κόστος της εκδρομής θα καθοριστεί από τον αριθμό των μαθητών που θα συμμετέχουν στην εκδρομή και το κόστος των αεροπορικών εισιτηρίων τον μήνα Μάρτιο.

Καταληκτική ημερομηνία εκδήλωσης ενδιαφέροντoς: Δευτέρα 9 Μαρτίου.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στο εκπαιδευτήριο Rozis Κερασούντος 13, Τ.23210 52915.