Το Musical CATS στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης! θα είμαστε εκεί!

ANDREW LLOYD WEBBER

CATS

12 Φεβρουαρίου – 23 Φεβρουαρίου 2014
Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης

Το εκπαιδευτήριο μας θα πραγματοποιήσει εκδρομή στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης δίνοντας τη δυνατότητα στους μαθητές να παρακολουθήσουν το υπερθέαμα CATS ένα από τα καλύτερα musical όλων των εποχών, στην παγκόσμια περιοδεία του!

Η παράσταση που θα παρακολουθήσουμε είναι προγραμματισμένη για την Κυριακή 16 Φλεβάρη 2014 και ώρα 16:30.

Το κόστος ανά μαθητή είναι 25 ευρώ + μεταφορά με λεωφορείο.

Δηλώσεις συμμετοχής και καταβολή του ποσού των 25 ευρώ στις γραμματείες των εκπαιδευτηρίων μέχρι την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου.

Το ακριβές ποσό της μεταφοράς με το λεωφορείο θα ανακοινωθεί μόλις ολοκληρωθούν οι συμμετοχές.

Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας λόγω της μεγάλης απήχησης της παράστασης και των περιορισμένων θέσεων.

Στην εκδρομή μπορούν να συμμετέχουν μαθητές των εκπαιδευτηρίων ROZIS και των τάξεων Αγγλικών Pre-Lower, Lower, Advanced, Proficiency.

Την εκδρομή θα συνοδεύουν καθηγητές των εκπαιδευτηρίων μας.

Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΟΥ ΜΙΟΥΖΙΚΑΛ

Η υπόθεση του θεατρικού μιούζικαλ CATS είναι βασισμένη σε μια ποιητική συλλογή του T.S. Eliot. Το εκπληκτικό σκηνικό είναι ένας πελώριος σκουπιδότοπος, όπου μαζεύονται οι Jellicle Cats για να παίξουν. Είναι η νύχτα του καθιερωμένου ετήσιου χορού των Jellicle Cats και o αρχηγός τους, ο γερο-Deuteronomy θα ανακοινώσει το όνομα της γάτας που θα ξαναγεννηθεί και θα ζήσει μια νέα ζωή στο Heavyside Layer. Η ανακοίνωση θα γίνει ακριβώς πριν από την αυγή. Όσο περιμένουν, οι γάτες διασκεδάζουν (και εμείς μαζί τους) διηγούμενες παλιές ιστορίες για τις πιο διάσημες και δημοφιλείς γάτες της ράτσας τους. Κι εμείς τις παρακολουθούμε καθώς περιμένουν να έρθει η αυγή και ο γερο- Deuteronomy να ανακοινώσει το όνομα…

cats-musical

Το CATS, δημιουργία του κορυφαίου συνθέτη Andrew Lloyd Weber, είναι η πιο εκρηκτική συνάντηση μουσικής, χορού, τραγουδιού και ποίησης στην ιστορία του μιούζικαλ. Παιχνιδιάρικο, αστείο, τρυφερό και πέρα για πέρα απολαυστικό, το CATS αναδείχτηκε ως το απόλυτο θεατρικό φαινόμενο: απ’ την πρεμιέρα του το 1981 ως σήμερα, αποθεώθηκε από 50.000.000 θεατές και 300 πόλεις σε όλον τον κόσμο. Η κριτική ύμνησε την παράσταση και την τίμησε, μεταξύ άλλων, με επτά βραβεία Tony, δύο βραβεία Laurence Olivier και δύο βραβεία Grammy, ενώ το περίφημο τραγούδι Memory, έχει ηχογραφηθεί από τους σπουδαιότερους ερμηνευτές του 20ού αιώνα! Το CATS πρωτοπαρουσιάστηκε το 1981 στο West End του Λονδίνου, όπου και παιζόταν ασταμάτητα επί 21 χρόνια! Το 1982 μεταφέρθηκε στο Broadway και συνέχισε με αμείωτη επιτυχία για 18 χρόνια, ως το 2000.

Στην ασύλληπτη επιτυχία του CATS, πέρα από την εμπνευσμένη καθοδήγηση του σπουδαίου σκηνοθέτη (καλλιτεχνικού διευθυντή της Royal Shakespeare Company και του Royal National Theater) Trevor Nunn, συνέβαλαν και οι πρωτοποριακές, γεμάτες δυναμισμό χορογραφίες της Gillian Lynne, η οποία τιμήθηκε γι’ αυτή τη δουλειά της με το βραβείο Laurence Olivier – την αντίστοιχη βρετανική διάκριση του Tony.

Πίσω από αυτήν την εξαιρετική παράσταση με το εκπληκτικό καστ και το υψηλό επίπεδο παραγωγής που θα απολαύσουμε στην ευρωπαϊκή της περιοδεία το 2014, βρίσκεται η φημισμένη λονδρέζικη εταιρεία David Ian Productions. Με μεγάλη εμπειρία και ένα εντυπωσιακό πορτφόλιο παραστάσεων (έχει ανεβάσει, μεταξύ άλλων, στο West End, το Broadway και σε περιοδείες ανά τον κόσμο, τις πολύ επιτυχημένες παραγωγέςSingin’ in the Rain, Chicago, Grease, The Producers, Starlight Express, My Fair Lady, Evita, West Side Story, Jesus Christ Superstar, Rocky Horror Show, Saturday Night Fever,), η David Ian Productionsκατέχει ηγετική θέση στο χώρο του θεάματος παγκοσμίως. Αυτήν την περίοδο η David Ian Productionsπαρουσιάζει τις παραγωγές CATS, The Bodyguard, Priscilla Queen of the Desert και Ghost the Musical.

(πηγή: Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης http://www.tch.gr)